Prvý let lietadlom - 5 základných vecí, ktoré potrebujete vedieť

lietadlo letisko rady tipy

 

Cesta na letisko
Odporúčame byť na letisku vždy 2 hodiny vopred (ak ide o zaoceánsky let dokonca až 3 hodiny vopred).
V prípade, že ste si vopred objednali komfortnú dopravu na letisko - taxík, kde vás vyzdvihnú u vás doma alebo vo firme ak ide o pracovnú cestu, tak už ostáva len byť pripravený v stanovenom čase.

 

Prvé informácie na letisku, kontrola palubného lístka a bezpečnostná kontrola
V odletovej hale (je ešte aj príletová hala – takže pozor nech zamierite do odletovej) sa na elektronických tabuliach zobrazujú jednotlivé lety spolu s odletovými východmi (gate).
Pri východe k lietadlám k bránam (Gate) sa v rámci bezpečnostnej kontroly kontrolujú cestujúci a ich príručná batožina. Každý pasažier je pred prechodom cez detektor kovov povinný odložiť všetky kovové predmety. Tekutiny môžu cestujúci vziať na palubu len ak sú zabalené v priehľadnom uzatvárateľnom vrecku s objemom maximálne jeden liter, pričom maximálna veľkosť jedného balenia je 100 mililitrov (1 deci). Tieto vrecká treba preukázať pri vybavovacích pultoch. Ak cestujete do krajiny, ktorá podpísala Schengenskú dohodu, prejdite k východom (Gates) B a C alebo F, k centrálnym bezpečnostným kontrolám. Ak cestujete do krajiny mimo Schengenského priestoru, prejdite k východom (Gates) D a G, k centrálnym bezpečnostným kontrolám a ďalej k pasovej kontrole.

 

Sledovanie aktuálnych informácii o lete
Kontrolujte aktuálne informácie o Vašom lete. V priestore východových brán (Gate) máte možnosť sledovať rôzne svetelné tabule a monitory. Aj prostredníctvom mobilného telefónu je možne vyhľadať aktuálne odlety na mobilnej webovej stránke letiska Schwechat - Viedeň. Alternatívne sa môžete prihlásiť v aplikácii Letisko Viedeň a o statuse Vášho letu budete informovaný priamo na Váš iPhone alebo Android smartfón.
Informácie týkajúce sa letu môžu byť nasledovné:


STAV LETU / VÝZNAM OZNAMU

  • gate open / "Prvá výzva“ - Cestujúci sú vyzývaní k tomu, aby sa dostavili k odletovej bráne.
  • gate change / Odletová brána bola zmenená. Let štartuje od inej brány ako sa pôvodne plánovalo.
  • boarding / „Druhá výzva“ - označuje proces, kedy sa cestujúci premiestňuje zo zóny odletovej brány do lietadla.
  • cancelled / Let ktorý sa má uskutočniť (Outgoing) je zrušený (neuskutoční sa).
  • delayed / Pri odlete došlo k omeškaniu. Let sa uskutoční, avšak s omeškaným odletom.

 

Výber miesta v lietadle a oblečenie do lietadla
Pokiaľ máte možnosť vybrať si miesto na sedenie uprednostnite sedadlá pri okne (najlepší výhľad, najviac súkromia) alebo pri uličke (viac miesta nad hlavou pri vstávaní, väčšia možnosť na vystretie nôh smerom do uličky, jednoduchší prístup k toaletám, medzi prvými môžete odísť po pristátí z lietadla).
Aj keď budete cestovať uprostred letných horúčav, vždy si na palubu vezmite oblečenie s ponožkami a svetrom alebo ľahšou bundou. V lietadle býva vždy pustená klimatizácia – teplota tak bude okolo 22 stupňov Celzia, čo je síce dosť ak sa hýbete, ale ak pár hodín sedíte bez pohybu začne vám byť v nedostatočnom oblečení zima.

 

Jedlo, pitie a ako zahnať nudu
Počas letu asi ako každý dostanete hlad, no nie každému vyhovuje výber občerstvenia na palube lietadla (u nízko nákladových leteckých spoločností máte možnosť kúpiť si napr. sladkosti alebo sendviče, u štandardných spoločností dostanete sendvič, alebo niečo podobnej veľkosti, bezplatne). Je povolené vziať si so sebou na palubu lietadla svoje vlastné jedlo, pokiaľ sa nemrví či intenzívne nezapácha. Obmedzenia sa týka len nápojov (tekutín) – ak sa im chcete vyhnúť, môžete si pitie kúpiť v odletovej hale, pozor až potom ako absolvujete bezpečnostnú kontrolu.
Po pár minútach s minimom pohybu na minimálnom priestore sa zákonite začne nudiť nielen malé dieťa ale aj dospelák. Pre deti treba zabaliť hračky (bez zvukových efektov), kus papiera a pastelky, karty, pre dospelákov treba mať na pamäti, že v lietadle budete bez WiFi a mobilných dát – treba si vopred stiahnuť nejaký film, nainštalovať mobilnú hru, nahrať kurz angličtiny do telefónu ...